بازاریابی ۵ بُعدی در پزشکی!

بازاریابی و برندسازی پزشکی
بازاریابی پزشکی
چکیده این مطلب

در بیشتر مواقع در بازاریابی و برند سازی پزشکی (برندینگ پزشکی) از صدا و تصویر استفاده می‌شود، اما اگر عملیات بازاریابی و برندینگ بتواند هر ۵ حس را درگیر کند بسیار قویتر عمل خواهد کرد.

برندسازی پزشکی (برندینگ پزشکی ، مدیکال برندینگ)


در بیشتر مواقع در برندسازی و بازاریابی پزشکی (مارکتینگ پزشکی)از صدا و تصویر استفاده می‌شود، در حالی که مردم علاوه بر صدا و تصویر می‌توانند به بوها، آنچه که لمس می‌کنند و مزه‌ها نیز واکنش نشان دهند. همچنین می‌توانند هر محرک را با احساسات یا تجربه های مختلف ارتباط بدهند. پس در بیشتر موارد عملیات بازاریابی دو بعدی است؛ یعنی فقط از بینایی و شنوایی استفاده می‌شود. اما اگر عملیات بازاریابی و برندینگ بتواند هر ۵ حس را درگیر کند بسیار قویتر عمل خواهد کرد.


حس بویایی


شاید باور نکنید که حس بویایی چقدر در ایجاد یک برند برای شما تاثیر گذار است. ۷۵ درصد احساسات ما به بویی که حس می‌کنیم بستگی دارد. شاید بویی که در مطب یا کلینیک شما استشمام می شود به اندازه دکوراسیون و ظاهر مطب یا کلینیک شما تاثیرگذار باشد.

بسیاری از مردم به صورت واضح بوی ماشین نو را به خاطر دارند. آیا فکر می‌کنید این موضوع اتفاقی است؟ خودروسازان به صورت آگاهانه در آخرین مرحله تولید، اسانس خاصی را در داخل خودرو پخش می‌کنند تا خریدار در اولین هفته‌های استفاده از آن خودرو حس خوبی داشته باشد.


حتی برخی شرکت‌ها بوی خاصی را به عنوان بخشی از برند خود ثبت می‌کنند! فرودگاه سنگاپور از یک بوی ثبت‌ شده برای معرفی برند خود استفاده می‌کند.بو یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند بخشی از حافظه را فعال کند. گاهی به یک میهمانی می‌رویم و احساس می‌کنیم بوی آن خانه بسیار آشنا است؛ مثلا دقیقا بوی خانه مادربزرگمان است که سال‌ها قبل به آنجا می‌رفتیم. شاید عطر چای یا هر چیز دیگری شبیه بویی است که قبلا در خانه مادربزرگ استشمام کرده‌ایم. این بو به سرعت خاطرات مربوط به زمان‌های گذشته را برای ما زنده می‌کند و شاید به یاد اتفاقاتی بیفتیم که به فراموشی سپرده شده بود.


بوهایی که در محیط کار شما پخش می شوند می توانند بر احساسات مراجعان (بیماران) شما تاثیر گذار باشند و باعث شوند در مجموع حس بهتری برای آنها ایجاد شود که جایگاه برند شما را در ذهن آنها ارتقا می دهد.


یک بوی خوب می‌تواند بخشی از هویت و برند حرفه ای شما باشد. اگر همیشه از یک رایحه خاص استفاده کنیم، بعد از مدتی مراجعه کنندگان ما با استشمام آن رایحه خاص به یاد محیط کار یا شخص ما می افتند.


چند نکته در باره استفاده از بو برای برند سازی


۱- این بو می تواند در بخش برندسازی شخصی شما مطرح باشد و مربوط به عطر خاصی است که خود شما استفاده می کنید. همچنین می تواند مربوط به برندسازی حرفه ای (کاری) شما باشد که در محیط مطب یا کلینیک و یا توسط پرسنل شما استفاده می شود.


۲- وجود یک بوی خوب در محیط کار باعث آرامش بخشی به مراجعه‌کنندگان می‌شود. بو نباید تند باشد که باعث آزار آنها گردد. در عین حال در مطالعات دیده شده و به اثبات رسیده است که بوی خوب باعث ماندگار شدن مراجعان و پذیرش راحت تر پیشنهادهای ارائه خدمت یا فروش می‌شود. سعی کنید از دستگاه های معطر کننده در محل کار خود استفاده کنید. اگر بوی نسبتا مشابهی (مثلا اسانس وانیل، قهوه و یا …) در محیط داشته باشید، کم کمک به جزئی از برند شما تبدیل می شود.


۳- در تحقیقات دیده شده بوی قهوه باعث فعال‌تر شدن حافظه کوتاه مدت می شود و احساس خوب و لذت بخشی را در فرد ایجاد می‌کند. اگر قرار است مذاکره مهمی انجام دهید پذیرایی با قهوه باعث میشود مطالب گفته شده در ذهن طرف مقابل بهتر ثبت شود.


حس چشایی


استفاده از این حس در محیط کاری پزشکی به سختی امکانپذیر است ولی حتی یک پذیرایی ساده و مناسب در مطب یا کلینیک شما و متناسب با نوع بیمار شما می تواند احساس خوبی برای مراجعه کنندگان ایجاد کند. به طور مثال استفاده از یک پذیرایی با شربت خنک در فصول گرم یا چایی، قهوه یا نسکافه می تواند حس خوبی برای مراجعه کنندگان (بیماران) شما ایجاد کند. این حس خوب بیماران می‌تواند باعث شود که در جمع دوستان و نزدیکان در مورد شما صحبت کنند و به نوعی کار بازاریابی برای مطب شما را به طور ناخودآگاه انجام دهند. (بازاریابی پزشکی)


حس لامسه


کاور تخت ها و یونیت هایی که کارهای درمانی روی آنها انجام می شود، لباسها و گان هایی که به بیمار پوشانده می شود، تمیز و با جنس مناسب باشد که حس راحتی و اعتماد برای بیمار ایجاد کند. در واقع لطافت چنین پوشش هایی احساس خوبی برای آنها ایجاد می کند. تهویه و ایجاد دمای مناسب هم بر ایجاد حس مناسب و خاطره خوب برای بیماران که باعث ساخت برند مناسبی برای شما یا مجموعه درمانی شما می شود، تاثیرگذار است.


حس شنوایی


موسیقی به طور ناخودآگاه بر مراجعین شما تاثیر می گذارد. حتی پخش یک موسیقی ملایم و با صدای نه چندان بلند در آرامش بخشی به افراد حاضر در محیط مطب و کلینیک یا بیمارستان موثر است. این مورد هم شامل کادر درمانی و هم بیماران مراجعه کننده است. به خصوص در محیط های درمانی که ذاتا استرس زا هستند پخش یک موسیقی ملایم هم در آرامش بخشی و هم ایجاد حس خوب بسیار موثر است.

البته نوع موسیقی که پخش می شود باید با سطح فرهنگی و اجتماعی بیماران شما تناسب داشته باشد.


بینایی


بسیاری از تبلیغات و عملیات بازاریابی و برند سازی بر نکاتی تکیه دارد که فرد می بیند. به طور قطع بیشترین ورودی های مغز هم از طریق مشاهده انجام می شود. پس رعایت نکات مهمی که مراجعه کنندگان (بیماران) می بینند بر قضاوت و احساس آنها و برندی که از شما ساخته می شود، بسیار تاثیر دارد. ایجاد محیطی با دکوراسیون و چیدمان زیبا و همچنین تمیز بودن محیط و لباس پرسنل و کادر درمان در ایجاد حس خوب موثر است. همچنین استفاده مناسب از نورپردازی و همچنین رنگ مناسب برای محیط، پوشش ها و لباسهای افراد در ایجاد آرامش و القای برند شما به بیماران کمک کننده خواهد بود.


جمع بندی


همانگونه که قبلا هم گفته شد برای جذب بیمار و متمایز شدن بین دیگر رقیبان و همکاران لازم است تا برندسازی مناسبی انجام دهید. برندسازی پزشکی (مدیکال برندینگ) کاری پیچیده و زمانبر است. در تمام مراحل برندسازی و بازاریابی پزشکی سعی کنید که حس های پنج گانه مخاطبان خود را درگیر کنید تا با این بازاریابی پنج بعدی، عملیات بازاریابی با سرعت، قدرت و تاثیرگذاری بیشتری انجام شود.

اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت به شرکت‌ها برندی قوی و تاثیرگذار برای خود ایجاد کنید، توصیه می‌کنم توضیحات دوره «برندسازی و بازاریابی تخصصی برای گروه پزشکی» که بر اساس آخرین اصول برندسازی و همچنین تجربیات شخصی من آماده سازی شده را با کلیک بر تصویر زیر مشاهده نمایید:

بازاریابی و برندسازی پزشکی

مرتبط هایی که می پسندید

مدیکال برندینگ

فن بیان: زیر بنای مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

ممکن است شما هم از آن گروه پزشکانی باشید که در حرفه و علم خود بی نظیر هستند...

مهارت‌های ارتباطی: کلید موفقیت فردی، حرفه‌ای و مالی گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

من به جرات مهارت‌های ارتباطی را زیربنای موفقیت فردی، حرفه‌ای و اجتماعی می‌دانم. این مساله به خصوص در مورد...

مدیریت بیمار ناراضی

بیمار ناراضی و شاکی را چگونه مدیریت کنیم؟

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

اگر یک فرد در گروه پزشکی ( پزشک، دندانپزشک، داروساز، دامپزشک، فیزیوتراپیست و ...) یا مجموعه (درمانگاه، کلینیک،...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"