۷ قانون طلایی در بازاریابی و برندینگ پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی
برندینگ پزشکی
چکیده این مطلب

بازار یابی و برندینگ پزشکی اگر شما بهترین، با دانش ترین و ماهر ترین فرد در حیطه کاری خود در گروه پزشکی باشید یا بهترین امکانات و تجهیزات را در کلینیک، آزمایشگاه، مرکز درمانی یا بیمارستان خود داشته باشید ولی نتوانید به درستی مخاطبان را به سمت خود جذب و تبدیل به مشتریان (بیماران) خود….

بازار یابی و برندینگ پزشکی


اگر شما بهترین، با دانش ترین و ماهر ترین فرد در حیطه کاری خود در گروه پزشکی باشید یا بهترین امکانات و تجهیزات را در کلینیک، آزمایشگاه، مرکز درمانی یا بیمارستان خود داشته باشید ولی نتوانید به درستی مخاطبان را به سمت خود جذب و تبدیل به مشتریان (بیماران) خود کنید یا حتی نتوانید به آنها توانایی، مهارت، دانش یا امکانات خود را نشان دهید، نمی توانید فرد موفقی هم برای ارائه خدمت و هم در زمینه کسب درآمد باشید.


برای رسیدن به این هدف یعنی شناساندن خود به مخاطبان و جذب آنها نیاز دارید که از دانش بازاریابی و برندسازی پزشکی استفاده کنید. در اینجا هفت قانون طلایی برای بازاریابی پزشکی را شرح می دهم:


۱- زمان و هزینه بگذارید!

اینکه فکر کنید با چند تبلیغ در مجله یا پر کردن چند فیلم و قرار دادن در صفحه اینستاگرام برندسازی و بازاریابی کرده اید، تفکر اشتباهی است! برندینگ و مارکتینگ پزشکی باید وقت بگذارید و هزینه کنید. یک یا چند نفر در مجموعه کاری خود را بسته به وسعت کارتان (مطب، کلینیک، آزمایشگاه، بیمارستان و …) مسوول پروژه برندسازی و بازاریابی کنید. فیلمبرداری و ادیت فیلم و مدیریت سایت و صفحات مجازی را به آنها بسپارید.

من فکر می کنم باید خودتان اصول کلی برندسازی و بازاریابی را بلد باشید و در صورت تمایل برخی از قسمتهای آنرا برون سپاری کنید. ولی کل کار را به افرادی خارج از مجموعه خود نسپارید. بسیاری از شرکت های تبلیغاتی از ظرایف و شرایط کاری گروه پزشکی خبر ندارند و همانطور برای شما بازاریابی و تبلیغات می کنند و روند برندینگ پزشکی را پیش می برند که برای یک سس گوجه فرنگی انجام می دهند!


۲- مخاطبان خود را بشناسید

خیلی مهم است که بدانید مخاطبان شما یا بهتر بگویم کسانی که دوست دارید مخاطب شما در عملیات برندسازی و بازاریابی باشند، چه کسانی هستند؟

اگر شما دندانپزشکی هستید که می خواهید کار خود را بر درمانهای زیبایی و ایجاد لبخند زیبا متمرکز کنید بهتر است فرایند بازاریابی و برندینگ خود را بر افراد جوانتر و به خصوص خانم ها قرار دهید. اگر پزشکی هستید که کار تخصصی شما ترک اعتیاد است، بیشتر باید بر مردان متمرکز شوید. این کار وقت و هزینه کمتری از شما می گیرد و شما را به جذب بهتر مخاطب نزدیک می کند.


۳- رسانه و روش مناسب را پیدا کنید

با توجه به نوع مخاطبان که در قسمت قبل شناسایی کردید، به سراغ روش و رسانه ای بروید که این گروه مخاطبان را هدف بگیرند. به طور مثال اگر مخاطب شما حدود سنین ۲۰ تا ۳۰ سال است شاید اینستاگرام یکی از رسانه های مناسب باشد. اما اگر مخاطبان شما در محدوده سنی ۵۰ تا ۶۰ سال است شاید روزنامه یا مجله محلی و یا در بین رسانه های اجتماعی مجازی، تلگرام انتخاب مناسب تری باشد.


۴-در معرض دید باشید و با مخاطبان خود ارتباط داشته باشید

از طریق رسانه‌های اجتماعی، سایت، مجلات و … با مخاطبان خود در ارتباط باشید. سوالاتشان را پاسخ دهید. بخشی از زندگی شخصی و کاری خود (در حد کم) را به صورت نوشته (خاطره)، عکس یا فیلم با آنها به اشتراک بگذارید. هر چقدر آنها بیشتر با شما آشنا شوند، بیشتر احساس صمیمیت کرده و شما را به دیگران معرفی می کنند.


۵- متفاوت باشید

خود را از دیگر رقبا متمایز کنید. اگر مطب، کلینیک یا آزمایشگاه یا یک مرکز درمانی (کاردرمانی، فیزیوتراپی و یا …) دارید یا مدیریت یک بیمارستان به عهده شماست، ببینید همکاران یا رقبای شما چه می کنند و شما خود را از آنها متمایز کنید. اینکار می تواند در کیفیت، سرعت، مقدار و نوع ارائه خدمات باشد.

چند سال پیش به یک آزمایشگاه مراجعه کردم که در خروجی آزمایشگاه بطری های کوچک آب معدنی و بسته های کیک قرار داده بود تا افرادی که نمونه داده اند و احساس گرسنگی دارند و حتی همراهان از آن استفاده کنند. (البته هنوز آب معدنی و کیک اینقدر گران نبود!) و این کار در بین آزمایشگاه های رقیب کاری متمایز محسوب می شد. شما هم بگردید و تمایزهایی پیدا کنید و به اجرا درآورید.


۶- از زبان تخصصی استفاده نکنید

در تبلیغات و فرایند بازاریابی و برندسازی پزشکی از زبان تخصصی استفاده نکنید. موارد را به صورتی بیان کنید که به ذهن مخاطبان آشنا باشد. لازم نیست از مفاهیم و کلمات تخصصی استفاده کنید. ببینید مهمترین دغدغه آنها چیست و به زبان ساده بیان کنید که آن دغدغه را برطرف می کنید. یا ببینید دقیقا هدف آنها از مراجعه به شما چیست و به زبان ساده بیان کنید که آن هدف را برآورده می کنید.


۷- ثبات داشته باشید

عوامل، علائم، چهارچوب ها و رفتارهایی که برای برند خود تعیین کرده اید باید به طور واضح هم برای پرسنل و هم بیماران شما مشخص شود و بیان گردد. در حقیقت وقتی در فرایند بازاریابی، برند خود را مطرح می کنید شامل مواردی می شود که به یاد مراجعه کنندگان (بیماران) شما می ماند. از لوگو و رنگ برند شما، تا تجهیزات و مواد و وسائلی که برای ارائه خدمت بیان کرده اید که از آنها استفاده می کنید.

حتی پوشش و رفتار خودتان و پرسنل شما که بر آن تاکید دارید باید به طور واضح بیان شده و در مراجعه کنندگان توقع استفاده و به کارگیری آنها ایجاد شود. شما هم در استفاده از تک تک آنها باید خود را ملزم بدانید وکنترل کنید که فراموش نشوند. نه اینکه مدتی بر این معیارها تکیه کنید و بعد از مدتی آن را فراموش نمائید. در این صورت اینها برایتان برند سازی نخواهد کرد.


خواندن مقاله زیر را هم به شما توصیه می کنم:اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت به شرکت‌ها، برندی قوی و تاثیرگذار برای خود ایجاد کنید و بازاریابی پزشکی را کاربردی بیاموزید، توصیه می‌کنم توضیحات «دوره تخصصی برندینگ و بازاریابی برای گروه پزشکی» که بر اساس آخرین اصول برندسازی و همچنین تجربیات شخصی من آماده سازی شده را با کلیک بر تصویر زیر مشاهده نمایید:

بازاریابی و برندسازی پزشکینویسنده: دکتر غلامرضا طباخیان

چهارشنبه 13 فروردین 99

مرتبط هایی که می پسندید

مهارت‌های ارتباطی: کلید موفقیت فردی، حرفه‌ای و مالی گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

من به جرات مهارت‌های ارتباطی را زیربنای موفقیت فردی، حرفه‌ای و اجتماعی می‌دانم. این مساله به خصوص در مورد...

مدیریت بیمار ناراضی

بیمار ناراضی و شاکی را چگونه مدیریت کنیم؟

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

اگر یک فرد در گروه پزشکی ( پزشک، دندانپزشک، داروساز، دامپزشک، فیزیوتراپیست و ...) یا مجموعه (درمانگاه، کلینیک،...

سرمایه گذاری پزشکان

۷ اصل مهم برای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری گروه پزشکی

برای سرمایه گذاری در بورس به خصوص برای گروه پزشکی، ۷ اصل مهم زیر را به خاطر داشته باشید

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"