اهمیت «گوش دادن فعال» برای ایجاد ارتباط موثر

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی
ارتباط موثر پزشکان
چکیده این مطلب

گوش دادن فعال به خصوص برای افرادی که در حیطه پزشکی کار می کنند بسیار مهم است زیرا نیاز است که با بیماران خود به خوبی ارتباط برقرار کنند تا هم اعتماد بیمار را به خود جلب کرده و هم به خوبی مشکل اصلی او را پیدا کنند.

مهارت ارتباطی پزشکان

آموختن مهارت‌های ارتباطی برای ایجاد ارتباط موثر برای کسب موفقیت حرفه ای گروه پزشکی ضروری است. گوش دادن فعال یکی از ارکان بسیار مهم در برقراری ارتباط مؤثر با دیگران است. این مساله به خصوص برای افرادی که در حیطه پزشکی کار می کنند بسیار مهم است زیرا نیاز است که با بیماران خود به خوبی ارتباط برقرار کنند تا هم اعتماد بیمار را به خود جلب کرده و هم به خوبی مشکل اصلی او را پیدا کنند.

توجه کنید که گوش دادن فعال با شنیدن متفاوت است. شنیدن یعنی فقط وارد شدن صدا به گوش! ولی گوش کردن فعال یعنی شنیدن همراه با توجه و درک کردن.


گوش دادن فعال به روش صحیح، اساس و پایه ارتباط و رفتار احترام آمیز است و بیشتر از اینکه چیزی باشد که به خودی خود اتفاق بیفتد کاری است که نیاز به تمرین و اراده دارد.


راه‌های گوش دادن فعال به دیگران


رودررو با برقراری ارتباط چشمی

رودرروی گوینده قرار بگیرید، کمی به جلو خم شوید تا به آنچه طرف مقابل می‌گوید توجه نشان دهید. در این هنگام با طرف مقابلتان ارتباط چشمی برقرار کنید که متوجه شود شما در گفتگو درگیر شده‌اید. البته از خیره شدن بپرهیزید زیرا هر دوی شما را معذب می‌کند.


توجه به پیامهای غیر کلامی

برای این که شنونده ماهری شوید روی پیام‌های غیر واژگانی مانند زیر و بمی، سرعت و لحن صحبت کردن، همچنین بر زبان بدن یعنی حرکت‌های اعضای بدن، حالت‌های چهره و طرز ایستادن و نشستن تمرکز کنید. همانطور که گفته شد بیش از ۹۰ درصد پیام‌ها از طریقی غیر از واژه‌ها منتقل می‌شود.


عوامل حواس پرتی بیرونی را تا حد امکان کاهش دهید

تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید. موبایل خود را کناری بگذارید و چیزی مطالعه نکنید.


باز نگه داشتن ذهن و توقف قضاوت‌های درونی

از قضاوت، حالت تدافعی و پیش داوری بپرهیزید و بر آنچه گوینده می‌گوید تمرکز کنید. ذهنتان را باز نگه دارید. از فرضیه سازی در مورد افکار گوینده پرهیز کنید.


واکنش و درگیر شدن

هم بر کلمات و هم بر رفتار مخاطب واکنش‌های با علاقه نشان دهید و خودتان را در گفتگو درگیر کنید. مثلاً گاه و بی گاه با تکان دادن سر و بیان عباراتی مانند «که اینطور…»، «خوب…»، «واقعاً؟…»، «بعدش چی؟…» و حتی بیان صداها و واژگانی مانند آهان، اوم  و… می‌توانید به طرف مقابل اطمینان دهد که شما به گفتگوهای او توجه دارید. و بعد از پایان صحبت‌ها (و نه وسط صحبتش) سوالاتی بپرسید یا حرف‌هایش را تکرار کنید.« پس گفتید…»، «اینطور که من فهمیدم…».


اگر می‌خواهید به فردی با مهارت‌های ارتباطی بسیار قوی تبدیل شوید، توصیه می‌کنم توضیحات «دوره تخصصی مهارت‌های ارتباط موثر برای گروه پزشکی» را با کلیک بر تصویر زیر مشاهده نمایید:

دوره مهارتهای ارتباطی موثر پزشکاننویسنده: دکتر غلامرضا طباخیان

چهارشنبه 14 اسفند 98

مرتبط هایی که می پسندید

پزشک موفق

بهترین روشهای سرمایه گذاری پزشکان در ایران در مواقع پر ریسک اقتصادی

سرمایه گذاری گروه پزشکی

در مقاله «سرمایه‌ گذاری هوشمندانه برای گروه پزشکی» گفتم که بسته به شرائط باید نوع سرمایه گذاری خود را...

برندسازی پزشکی

لباس پوشیدن بخشی از برند شما است. ۱۰ نکته که باید بدانید!

بازاریابی و برندسازی پزشکی

برندسازی پزشکی (مدیکال برندینگ) یک روند کوتاه مدت نیست، بلکه ساخت برند، محصول یکسری اعمال و رفتارهایی است که...

سرمایه گذاری پزشکان

آیا بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری گروه پزشکی است؟

سرمایه گذاری گروه پزشکی

در بورس برای هر درجه ریسک پذیری، از ریسک پذیری در حد نزدیک به صفر تا درجه ریسک پذیری...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"