بهترین روشهای سرمایه گذاری پزشکان در ایران در مواقع پر ریسک اقتصادی

سرمایه گذاری گروه پزشکی
پزشک موفق
چکیده این مطلب

در مقاله «سرمایه‌ گذاری هوشمندانه برای گروه پزشکی» گفتم که بسته به شرائط باید نوع سرمایه گذاری خود را تغییر دهید. اصولا سرمایه‌گذاری در شرایط بحرانی با سرمایه‌گذاری در شرائط معمول،متفاوت است.
در ایران و با توجه به تجربیات من گزینه‌های زیر برای سرمایه گذاری در شرائط بحرانی وجود دارد:

سرمایه گذاری پزشکان


قبلا اشاره کردم که بهترین راه کسب ثروت این است که به جای اینکه دائم با فشار کاری زیاد به دنبال کسب درآمد باشید (درآمد فعال)، روشهای صحیح سرمایه گذاری (investment) را بیاموزید تا پول شما به مرور زمان درآمدی بیشتر از حرفه شما برایتان فراهم کند (درآمد غیر فعال). سرمایه گذاری پزشکان (و به طور کلی سرمایه گذاری گروه پزشکی) به آنها کمک می کند تا با خیالی آسوده تر از نظر مسائل مالی به فعالیت حرفه ای خود بپردازند.

گروه پزشکی از نظر شرایط کاری، وضعیت ویژه‌ای دارند. زمان کاری زیاد همراه با استرس‌های وابسته به کار که حتی در ساعات استراحت، ذهن آنها را درگیر می‌کند و می‌تواند شاغلین در آن را دچار فرسایش روحی و جسمی کند. بسیاری از شاغلین در این گروه هستند که بعضا درآمدهای خوبی هم دارند ولی آرزو می‌کنند که بتوانند وقت آزاد بیشتری داشته و آن را صرف موارد موردعلاقه خود (تفریح، سرگرمی، گذراندن وقت بیشتر با خانواده و …) کنند و البته درآمد آنها کاهش نیابد.

خواندن دو مقاله زیر را برای فهمیدن دقیقتر موضوع به شما توصیه می‌کنم:

اما در شرایط فعلی که شرایط اقتصادی و کسب درآمد سخت تر شده باید به گونه‌ای سرمایه گذاری کنیم که درآمدی که با هزار زحمت به دست آمده نه تنها ارزش خود را از ندهد بلکه بتوانیم از آن سودی بیش از مقدار تورم و افزایش نرخ ارز به دست آوریم.

الان که این مقاله را می نویسم، در عرض دو ماه قیمت دلار حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. یعنی در واقع در طی دو ماه پول من و شما حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است! تهدیدهای خارجی، تحریم و … نیز احتمال افت بیشتر ارزش ریال را نشان می‌دهد و ما باید شاهد آب شدن ارزش خرید پولی باشیم که با زحمت زیاد به دست آورده ایم.


نکته مهم این است که بسته به شرایط باید نوع سرمایه گذاری خود را تغییر دهید. اصولا سرمایه‌گذاری در شرایط بحرانی با سرمایه‌گذاری در شرایط معمول،متفاوت است. چون ریسک سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط فرق می‌کند. در شرایط نامناسب اقتصادی با تورم بالا اولویت اول حفظ ارزش پول نسبت به تورم و در مرحله بعد کسب سود مازاد بر تورم است.


در ایران و با توجه به تجربیات من، در شرایط نامناسب و تورمی اقتصاد یک یا چند مورد از گزینه‌های زیر برای سرمایه گذاری پزشکان قابل استفاده هستند:


خرید ارز

یکی از روش‌های معمول در ایران که بین همکاران در گروه پزشکی هم رایج است، خرید و نگهداری ارز برای حفظ ارزش پول است. اگر دید شما این است که تورم بزرگی در پیش است یا احتمال افت ارزش ریال در کوتاه مدت را می‌دهید این می‌تواند یک روش حفظ ارزش پول باشد. اما من خرید و نگهداری ارز را اصلا توصیه نمی‌کنم. اینکار هم ریسک و دردسر بسیار زیادی دارد (نگهداری در جای امن، تقلبی بودن احتمالی ارز خریداری شده و…) و هم قانونی نیست.

توصیه من این است که خرید و نگهداری ارز را به مقدار مجاز داشتن ارز توسط هر فرد (۱۰ هزار دلار یا یورو) محدود کنید و از روش های دیگر که دقیقا به اندازه و حتی بیشتر از رشد نرخ ارز می‌تواند برایتان بازدهی داشته باشد، استفاده کنید.


پزشک موفق
خرید طلا


چیزی که همیشه باعث شده تا طلا به‌عنوان یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری شناخته شود، خاصیت «نقد شوندگی» آن است. به این معنی که هر زمان نیاز به نقد کردن سرمایه باشد، می‌توان به‌راحتی آن را به پول نقد تبدیل کرد. طلا یکی از نقدشونده‌ترین دارایی‌ها در دنیا محسوب می‌شود.

پزشک موفق

چه روش‌هایی در ایران برای سرمایه‌گذاری در طلا وجود دارد؟طلای فیزیکی


خرید طلا به صورت ساخته شده (زینتی)، طلای آبشده، سکه طلا و شمش طلا روشهای متداول سرمایه گذاری در طلا هستند. اگرچه من در «دوره تخصصی سرمایه‌گذاری و جهش مالی برای گروه پزشکی» که به زودی آنرا در سایت ارائه می‌کنم، به نکات مهم در سرمایه گذاری در انواع روشهای خرید طلای فیزیکی و تکنیک های آن پرداخته ام ولی اگر با این تکنیک ها و پیچ و خم های خرید طلای فیزیکی آشنایی ندارید، در بین تمام اینها من خرید سکه طلا را به شما پیشنهاد می کنم. طلای ساخته شده، آبشده و شمش طلا در صورت عدم آشنایی می‌تواند مشکلات خاصی را برای شما ایجاد کند.


مشکل خرید طلای فیزیکی (مثلا سکه)، امنیت آن از نظر نگهداری، سختی جابجایی برای خرید موقع خرید یا فروش، احتمال تفاوت بسیار زیاد بین قیمت خرید و فروش توسط طلا فروش ها و صرا‌ف‌ها در مواقع بحرانی و جهش های بزرگ قیمتی و احتمال وجود تقلب در سکه خریداری شده است. به همین دلیل اگرچه من معتقدم درصد کمی از سرمایه شما باید به طلای فیزیکی (خصوصا سکه) اختصاص یابد ولی نباید درصد خیلی زیادی از سرمایه خود را به این کار اختصاص دهید.


خرید سکه و طلا در بورس!


از چند سال پیش این امکان در بورس ایران فراهم شده است که به صورت غیر فیزیکی شما صاحب سکه طلا شوید و ریسک و نگرانی های طلای فیزیکی را هم نداشته باشید. دو روش موجود در بورس ایران به این صورت است:


۱- خرید گواهی‌های سپرده سکه طلا: گواهی‌هایی هستند که سکه‌های آنها در خزانه داری بانک‌های مورد تائید بورس نگهداری می‌شود. مثل اینکه شما سکه خریده‌اید و آنرا در صندوق امانات بانک خود گذاشته‌اید.


هر گواهی سپرده شامل ۱ سکه است و شما به هر تعدادی که بخواهید می‌توانید از این گواهی ها بخرید و بفروشید. مزیت این گواهی ها این است که از طریق سیستم آنلاین و از خانه خود در لحظه می‌توانید خرید و فروش آنها را انجام دهید. همچنین تفاوت قیمت بین خرید و فروش بسیار کم است و کارمزد بسیار بسیار کمی هم پرداخت می‌کنید. خطر سرقت سکه فیزیکی هم وجود ندارد.

پزشک موفق


۲- خرید صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا: در حال حاضر ۴ صندوق سرمایه گذاری در طلا در بورس ایران وجود دارد. مدیران این صندوق‌ها با خرید و فروش و سرمایه گذاری در انواع اوراق بهادار طلا، در حقیقت به جای شما در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما با خرید واحد‌های این صندوق‌ها در واقع به خرید طلا دست زده اید. قیمت واحدهای این صندوق‌ها دقیقا به همان نسبت طلای فیزیکی تغییر می‌کند ولی در عوض مانند اوراق گواهی سپرده سکه شما دغدغه نگهداری طلای فیزیکی را نخواهید داشت و می‌توانید در لحظه و به صورت آنلاین در هر محلی از طریق کامپیوتر یا موبایل خود به خرید و فروش طلا بپردازید. کارمزد این کار هم بسیار بسیار پایین است.
نکته بسیار مهم!


در حالی که طبق لایحه دولت از کسانی که به عنوان سرمایه گذاری اقدام به خرید و فروش طلا و سکه می‌کنند مالیات بالایی خواهد گرفت ( تا ۲۵ درصد)، سود حاصل از خرید و فروش اوراق گواهی سپرده سکه طلا و صندوق های طلا معاف از مالیات است!


برای مشاهده مقاله « مزایای سرمایه گذاری در طلا برای گروه پزشکی » بر دکمه زیر کلیک کنید:خرید سهام


اگرچه از دید بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام ریسک بالایی دارد (که در صورت عدم آگاهی واقعا هم ریسک آن بالا است)، اما با ارزیابی و تحلیل درست می‌توان سهم‌هایی را پیدا کرد که فروش آنها کاملا دلاری است و هر چقدر هم دلار گران شود چون فروش تولیدات آنها بر اساس دلار است سودشان افزایش می‌یابد و به دلیل اهرم موجود در سود سازی آنها گاهی رشد سود آنها چند برابر رشد قیمت ارز خواهد بود! انتخاب چنین سهم‌هایی می تواند خیال شما را از بابت افت ارزش دارایی شما راحت کند.


نمودار های زیر را مشاهده کنید:

نمودار بالایی مربوط به قیمت دلار است که قیمت در یک بازه دو ساله از نیمه اول دی ۹۶ تا نیمه اول دی ۹۸، حدود ۳/۳ برابر شده است:

سرمایه گذاری پزشکان


نمودار زیر مربوط به سهم فولاد مبارکه است که قیمت آن در همین محدوده ۲ ساله حدود ۴ برابر شده است: (توجه کنید فولاد مبارکه یکی از سهم های بسیار کم ریسک در این دو سال بوده و بازدهی متوسطی داشته است، سهم هایی با بازدهی های بسیار بالاتر هم وجود داشته است).

سرمایه گذاری پزشکاندر «دوره تخصصی سرمایه‌گذاری و جهش مالی برای گروه پزشکی»، روش‌های سرمایه گذاری در بورس و همچنین انتخاب چنین سهم هایی با نسبت بازدهی بالا موقع افزایش قیمت ارز را به طور کامل آموزش داده ام.
صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، یکی از روش‌های پرطرفدار سرمایه‌گذاری است که از ریسک بسیار پایینی برخوردار بوده و افراد می‌توانند به‌صورت بلندمدت انتظار بازدهی معقولی را از آن داشته باشند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب از طریق تجمیع سرمایه افراد و سرمایه‌گذاری در اوراق‌بهادار، تشکیل شده‌اند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک وجوه را از دست عامه مردم جمع‌آوری می‌کند و پرتفوی اوراق بهادار تشکیل داده و از طریق همین نیروهای متخصص خود به مدیریت اوراق بهادار موجود در سبد سرمایه‌گذاری می‌پردازد. عمده عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بستگی به عملکرد اوراق بهادار و سایر دارایی‌هایی دارد که صندوق‌ها در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ابزاری برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و بدون تخصص است و این صندوق‌ها معمولاً مدیرانی کارآزموده دارند که تنوع بخشی صحیح سبد اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاران خود انجام می‌دهند.

سرمایه گذاری پزشکان


صندوق‌های سرمایه گذاری شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه گذاران مختلف به ویژه سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای مساعدتر می‌کنند. این صندوق‌ها از طریق سرمایه‌گذاری در انواع سبدها با ترکیبات گوناگون اوراق بهادار که هریک ویژگی خاص خود را دارد، توانسته‌اند سلیقه اکثر سرمایه گذاران را به لحاظ ترکیب مناسبی از ریسک و بازده پوشش داده و سرمایه‌گذاری در بازار را جذابتر نموده، فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازده بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم آورند.

توصیه می کنم در سرمایه گذاری پزشکان و گروه پزشکی حتما جایگاه ویژه ای برای صندوق های سرمایه گذاری مشترک به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری گروه پزشکی در نظر گرفته شود. زیرا با این کار هم وقت کمتری از آنها برای تجزیه و تحلیل بازار سهام گرفته می شود و هم ریسک سرمایه گذاری کاهش می یابد.


اوراق خزانه اسلامی


برخی همکاران هستند که حاضر به پذیرش هیچ ریسکی نمی‌باشند و معتقدند بانک و سود مشخص آن که سود بدون ریسک است برایشان کافی است! اما برای این همکاران هم خبر خوبی دارم! در بورس اوراقی وجود دارد که به اوراق خزانه اسلامی معروف هستند. این اوراق دقیقا مثل سپرده بانکی مطمئن (وحتی مطمئن تر از بانک!) هستند و می توانند برای سرمایه گذاری پزشکان (سرمایه گذاری گروه پزشکی) انتخاب خوبی باشند.

این اوراق که توسط خزانه داری کل کشور تضمین شده اند سودی بالاتر از سود بانکی برایتان فراهم می‌کنند. مثلا در شرائط فعلی بانکها به سپرده های بلند مدت آن هم در سپرده های با رقم های بزرگ سودی حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد می دهند اما در این اوراق انواعی با سر رسید ۲ تا ۳ ساله وجود دارد (مثل یک حساب بلند مدت ۲ یا ۳ ساله) که در صورت نگهداری تا سر رسید سود سالیانه مثلا ۲۲ یا ۲۳ درصدی برایتان ایجاد می کند! در عین حال که محدودیت خاصی از نظر مقدار سرمایه گذاری شما وجود ندارد.

(بروزرسانی ۱۳۹۹/۳/۱: با توجه به کاهش نرخ رسمی سود بانکی به ۱۵ درصد و زمزمه های کاهش بیشتر این نرخ، بازدهی اوراق اخزا هم در این تاریخ به طور میانگین به حدود ۱۵ درصد رسیده است.)
نتیجه گیری:


در شرایط بحرانی و تورمی هم با انتخاب صحیح و دقیق می توان ارزش دارایی خود را حفظ کرد و حتی بیش از تورم و افت ارزش پول به بازدهی رسید.


خواندن مقاله سرمایه گذاری هوشمندانه برای گروه پزشکی که در آن به تاثیر انتخاب زمان مناسب برای هر نوع سرمایه گذاری پزشکان، بر بازدهی که برای آنها ایجاد می‌کند (سرمایه‌گذاری هوشمندانه) پرداخته شده است را به شما توصیه می‌کنم (روی دکمه زیر کلیک کند):


برای آشنایی با انواع روش‌های سرمایه گذاری پزشکان (بورس، طلا، ارز، مسکن و …) دوره ای جامع به نام «دوره تخصصی سرمایه گذاری و جهش مالی برای گروه پزشکی» آماده کرده ام که با کلیک روی تصویر زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست آورید:

سرمایه گذاری پزشکانمرتبط هایی که می پسندید

مهارت ارتباطی پزشک

۷ نکته کاربردی زبان بدن برای گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

دانستن علم زبان بدن به خصوص برای گروه پزشکی که با مردم ارتباط بسیار نزدیک دارند و در این...

سرمایه‌گذاری پزشکان

چرا گروه پزشکی باید درآمد غیر فعال داشته باشد؟

سرمایه گذاری گروه پزشکی

درآمد شما خوب است؟ ممکن است کمی فکر کنید و پاسخ شما به این سوال مثبت یا منفی باشد....

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در بورس چیست؟

سرمایه گذاری گروه پزشکی

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی بررسی عواملی است که می تواند بر ارزش یک شرکت و در نهایت قیمت...

دیدگاه کاربران

4 دیدگاه

 • بسیتر سایت جذابی هست من ماما هستم و همسرم پزشک عمومی چهار صد ملیون سرمایه داریم ولی نمیدونیم چه طور باید از بورس سر در بیاریم.

  1. دکتر غلامرضا طباخیان

   با سلام، سپاسگزارم.
   بورس به علت اینکه پوشش تورم را به خوبی انجام می دهد و الان هم در شرایط تورمی هستیم می تواند انتخاب مناسبی باشد. ولی ریسک های مختلف سیستماتیک هم می تواند، سریع بر سرمایه شما تاثیر منفی بگذارد. بورس به شرط داشتن دانش تحلیل مناسب، پذیرش ریسک و شناختن ابزارهای مختلف انتخاب خوبی است. توجه کنید که بورس فقط یک ابزار ندارد و افراد با درجات مختلف ریسک پذیری می توانند در آن سرمایه گذاری کنند، در دوره ای که با عنوان «دوره جامع سرمایه گذاری و جهش مالی برای گروه پزشکی» آماده کرده ام و به زودی در سایت قرار میگیرد، تمام روشهای سرمایه گذاری در بورس و خارج از بورس را با توجه به درجه ریسک پذیری افراد توضیح داده ام. با تجربه ۱۶ تا ۱۷ سال خرید و فروش در بورس خدمتتان عرض می کنم، بدون دانستن و شناخت کافی وارد بورس نشوید.

 • مشکل اینجاست که نمیدانیم چگونه میتوان به دانش و شناخت کافی برای سرمایه گذاری در بورس رسید.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر غلامرضا طباخیان

   سلام. راهش فقط و فقط مطالعه و یادگیری و کم کم امتحان و تجربه کردن واقعی است. من با اینکه ۱۷ سال است در بورس هستم، هنوز در حال یادگیری مداوم هستم. دوره سرمایه گذاری تخصصی و جهش مالی برای گروه پزشکی که من آماده کرده ام و از دو سه روز دیگر در سایت قرار می گیرد، دوره ای بسیار عالی برای همکارانی است که می خواهند تمام روشهای سرمایه گذاری و زیر و بم آن (از جمله بورس) را بیاموزند. در این دوره از موارد بسیار پایه ای تا موارد سطح بالاتر آموزش داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"