افزایش رضایت شغلی و لذت از کار برای گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی
رضایت شغلی پزشکان
چکیده این مطلب

افزایش رضایت شغلی و لذت از کار برای گروه پزشکی با هدف نگه داشتن انگیزه در درازمدت و جلوگیری از فرسودگی روحی ضروری است.
علاقه به کار مهم است و باعث می شود میزان شادی و رضایت تان از زندگی افزایش یابد.

مهارت های ارتباطی گروه پزشکی

افراد شاغل در گروه پزشکی به عنوان پزشک، دندانپزشک، داروساز یا هر یک از گروه های دیگر پزشکی و پیراپزشکی زمان زیادی را در محل کار می گذرانند. به همین خاطر افزایش رضایت شغلی و لذت از کار برای گروه پزشکی با هدف نگه داشتن انگیزه در دراز مدت و جلوگیری از فرسودگی روحی ضروری است.

علاقه به کار مهم است و باعث می شود میزان شادی و رضایت تان از زندگی افزایش یابد.

توجه داشته باشید، کار حرفه ای که می کنید (شغل شما) فقط یک بخش از دنیای کاری شما به حساب می‌آید. کاری که به عنوان پدر و مادر یا داوطلب امور خیریه انجام می دهید یا حتی سرگرمی ها و علایق شما نیز فعالیت هایی هستند که هدف آنها رسیدن به سودی برای خودتان یا دیگران است.

تعریف جامع و کامل کار می تواند به این صورت باشد: «موقعی که از مهارت ها و استعدادهایتان به شکلی استفاده می کنید تا ارزشی را به دیگران بدهید یا در بسیاری از مواقع از دیگران دریافت کنید.»  این ارزش می‌تواند پول یا موارد دیگری مثل رضایت خاطر و شادی باشد. ممکن است خیلی ساده فقط کار کنید تا پول کافی بدست آورید و زندگی که دوست دارید داشته باشید و به این شکل زمانتان را بیشتر صرف آن بخش‌هایی از زندگی تان کنید که برایتان مهم تر است.

سه نقش اصلی کارهای مختلفی که انجام می دهید عبارتند از:


۱- ایجاد درآمد: کاری که برایش پول دریافت می کنید.


۲- دیگران: کاری که برای دیگران در زندگی تان انجام می دهید. کارهای داوطلبانه و کارهایی که به خاطر درخواست همسر، فرزند، پدر و مادر و اطرافیان تان انجام می دهید.


۳- علاقه: کارهایی که به انجام آنها علاقه دارید، کارهایی که سرگرم تان می‌کند و باعث می‌شود مهارت تازه‌ای را یاد بگیرید و یا احساس بهتری داشته باشد.


ممکن است کاری هر سه این موارد را با هم داشته باشد یا ممکن است آن را سه بخش مختلف در زندگی‌تان بدانید. هماهنگی میان این سه نقش معمولاً به ندرت اتفاق می افتد. خیلی ها بیشتر زمان شان را صرف کارهایی می‌کنند که در ازای آن پول دریافت می کنند. ایجاد تعادل و هماهنگی میان این سه بخش باعث می‌شود که آنچه را نیاز دارید از تمامی این سه بخش به دست آورید.

برای یک ارزیابی کلی رضایت و لذت از کار به چند سوال زیر پاسخ دهید:

 • هدف اصلی شما از کاری که دارید چیست؟
 • ۸۰ درصد زمان کاری تان را چگونه صرف می‌کنید؟
 • چه مدت زمانی در کارتان احساس‌های تنش، یکنواختی، بی حوصلگی، بی‌انگیزگی و یا لذت نبردن را دارید؟
 • تا چه اندازه احساس می کنید روی کارتان تسلط دارید؟
 • تا چه اندازه کارتان را بدون دردسر انجام می دهید؟
 • به محیط کاری تان از ۱ تا ۱۰ چه امتیازی می دهید؟ (۱ بدترین چیزی که می‌توان تصور کرد و ۱۰ بهترین محیط ممکن)
 • این جمله را کامل کنید: «این کار را انتخاب کرده‌ام چون ….»
 • از بین جملات زیر جمله ای را انتخاب کنید که نشان دهنده احساس تان درباره کارتان باشد.

۱- آرزوی این کار را داشتم.


 2- احساس می‌کنم بیشتر وقت‌ها در کارم انگیزه دارم و همین مسئله باعث می‌شود مشکلات را به راحتی پشت سر بگذارم.


۳- بعضی روزها بهتر از روزهای دیگر است. این کار آن قدرها هم برایم اهمیت ندارد.


۴- هر روز به زور سرکار می روم.

پس از پاسخ به این موارد، احساس می‌کنید چه چیزی درباره کارتان نیاز به تغییر دارد؟ شاید متوجه شده‌اید که ۸۰ درصد از زمانتان را صرف چیزهایی می کنید که شما را خسته می کند و حوصله شما را سر می برد یا متوجه شدید که فقط ۵۰ درصد از زمانی که کار می کنید انگیزه کافی برای کار کردن دارید؟

ایجاد اصلاحات در کار


۱- باورها: باورهایتان درباره کار ممکن است باعث کسل کنندگی کار شود. پس لازم است درباره راه‌های افزایش انگیزه به دنبال منابع و باورهای دیگری  باشید. مثلا این باور را در خود ایجاد کنید که لازم نیست همه بیماران را خودم ویزیت کنم و می‌توانم برخی از بیماران با مشکلاتی که کمتر مورد علاقه من در حیطه درمان است را به همکار دیگری ارجاع دهم .


 2- انگیزه: ممکن است انگیزه‌هایتان نیاز به اصلاح داشته باشد. لازم است نوع دیدگاهتان نسبت به کار را تغییر دهید.


۳- آزادی: ممکن است در کارتان به آزادی بیشتری نیاز داشته باشید.  به طور مثال تعیین کردن یک زمان برای رسیدن به خانه و در کنار خانواده بودن می تواند زمان آزاد بیشتری برای شما ایجاد کند. خود را مقید به رعایت این زمان بدانید تا احساس آزادی در کار داشته باشید.


 4-حمایت: ممکن است از اطرافیانتان انتظار حمایت و پشتیبانی بیشتری داشته باشید مثلا از دوستان، همکاران و خانواده خود. این را به آنها بگوئید.


۵- فشار: ممکن است کارتان بیش از اندازه به شما فشار وارد می‌کند و باعث استرس می شود. گذراندن زمان بیشتر با خانواده و یا ترتیب دادن مهمانی با دوستان یا مسافرت های کوتاه می تواند استرس های کاری شما را کاهش دهد.


۶- مسئولیت: بر عکس موارد فوق ممکن است دوست داشته باشید که از این به بعد مسئولیت بیشتری را در کارتان به عهده بگیرید. مثلاً از اینکه هیچ وقت مسئولیتی را نمی‌پذیرد ناراضی باشید و با پذیرش مسئولیت احساس بهتری پیدا کنید.


۷- محیط: ممکن است مشکلتان محیط کاری باشد. شاید از کار کردن در محیطی یکنواخت خسته شده اید. در این شرایط سعی کنید با تغییراتی در محیط، پرسنل و حتی موارد ظاهری یکنواختی را از بین ببرید.

رضایت شغلی گروه پزشکی

پیشنهادهایی برای افزایش لذت گروه پزشکی از کار

 • ارتباط کلامی را تمرین کنید: به طور مثال بتوانید با همکاران خود در محیط کار یا با پرسنل خود یا حتی بیماران و مراجعه کنندگان خود به نحوی دوستانه تر، صمیمانه تر و جذاب تر برخورد کنید و ارتباط برقرار کنید که همین باعث احساس بهتری برای شما می شود.
 • فراموش نکنید که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد: هنگامی که ارزش هایتان روشن و مشخص است می‌توانید این ارزش‌ها را برای ایجاد انگیزه به کار ببرید. به طور مثال استراحت، تفریح یا ورزش می تواند انگیزه کاری شما را هم افزایش دهد. پس آن را در برنامه خود بگنجانید و اگر دارید افزایش دهید.
 • در لحظه باشید: نشانه اینکه عملکردتان خوب است غرق شدن در کاری است که انجام می دهید به گونه ای که گذشت زمان را متوجه نشوید. طوری روی کارتان متمرکز شوید که گویی زندگیتان به آن وابسته است یا اینکه کارتان مهمترین و زیباترین چیز در زندگیتان است.
 • فراموش نکنید تنها چیزی که کاملاً در اختیارتان است فکرها، رفتار و اعمالتان است: مهم نیست که حق با چه کسی است اما گاهی پیش می‌آید که قربانی بداخلاقی پرسنل، بیمار یا همکارانمان می‌شویم. می توانید اجازه دهید که این حالت شما را ناراحت و عصبانی کند. اما انتخاب دیگری هم دارید. روی مواردی که در اختیار خودتان است تمرکز کنید و افکارتان را مثبت نگه دارید.
 • هر چند ماه یکبار اوضاع کاریتان را بررسی کنید: ببینید با چه تغییراتی می توانید انگیزه‌های خود را افزایش دهید. مثلاً ممکن است بخواهید در محیط تغییر ایجاد کنید یا چالشی برای خودتان ایجاد کنید مثلاً یادگرفتن مطالبی جدید، شرکت در یک دوره علمی جدید، بالابردن سطح تخصصتان یا حتی یادگیری زمینه کاری غیر از شغل فعلی تان.

 • حتماً برای خود افق درازمدت در نظر بگیرید: تا بتواند انگیزه لازم برای شما را ایجاد کند.


من «دوره تخصصی مهارت‌های ارتباط موثر برای گروه پزشکی» را که به طور اختصاصی توسط من برای گروه پزشکی و با شناخت شرایط کاری آنان تهیه شده و مباحث مهمی مانند فن بیان، زبان بدن، ارتباط تاثیرگذار، رفع خجولی، افزایش اعتماد به نفس،شناخت شخصیت افراد و… در آن آموزش داده می شود را به شما توصیه می‌کنم. برای مشاهده توضیحات دوره بر تصویر زیر کلیک کنید:

مهارت ارتباطی پزشکان

مرتبط هایی که می پسندید

ارتباط موثر پزشکان

اهمیت «گوش دادن فعال» برای ایجاد ارتباط موثر

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

گوش دادن فعال به خصوص برای افرادی که در حیطه پزشکی کار می کنند بسیار مهم است زیرا نیاز...

اعتماد به نفس پزشکی

۶ روش افزایش اعتماد به نفس برای گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

به جرات به شما می‌گویم چه در میان افراد موفقی که از نزدیک می‌شناسم و چه افراد موفق مطرح...

۵ نکته مهم در برندسازی پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی

فرآیند ساخت برند (حتی اگر به دنبال ساخت برند نباشید) اتفاق می‌افتد. بنابراین همیشه نتیجه ای به همراه دارد...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"