تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در بورس چیست؟

سرمایه گذاری گروه پزشکی
تحلیل بنیادی
چکیده این مطلب

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی بررسی عواملی است که می تواند بر ارزش یک شرکت و در نهایت قیمت سهام آن اثر بگذارد.

سرمایه گذاری پزشکان

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی بررسی عواملی است که می تواند بر ارزش یک شرکت و در نهایت قیمت سهام آن اثر بگذارد. در این تحلیل، هم تاثیر گذاری وضعیت کلی اقتصاد کشور و حتی دنیا، وضعیت صنعت خاصی که آن شرکت در آن قرار دارد و در نهایت وضعیت خود شرکت مورد تحلیل قرار می گیرد. مانند روش های دیگر تحلیل سهام، تحلیل بنیادی (فاندامنتال) هم می خواهد ما را به این نتیجه برساند، که در آینده قیمت آن سهم به چه سمتی می رود.


تحلیلگران بنیادی معتقدند قیمت فعلی الزاما منعکس کننده واقعیت های سهم نیست. در تحلیل بنیادی در نهایت به این می رسیم که ارزش ذاتی یک سهم چقدر است و بعد نوسانات قیمت سهم را زیر نظر می گیریم. اگر سهمی که مورد ارزیابی قرار داده ایم، قیمت فعلی آن از ارزش ذاتی محاسبه شده بالاتر (over value یا over priced) است، نباید بخریم یا اگر داریم باید بفروشیم.


برعکس اگر قیمت بازار از ارزش ذاتی کمتر است (under value یا under priced) باید بخریم؛ چون در تحلیل بنیادی فرض بر این است که در بلندمدت قیمت هر سهم به ارزش ذاتی خود می رسد.

سرمایه گذاری پزشکان


در حقیقت موقع مناسب خرید وقتی است که قیمت به مقدار زیاد زیر ارزش ذاتی سهم قرار گرفته است.

تحلیل بنیادی

پس به طور کلی در تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال سه دسته عوامل بررسی می شوند:

۱- عوامل کلان یا محیطی

عوامل مختلفی همچون اتفاقات سیاسی (انتخابات، تحریم، امضای برجام یا خروج آمریکا از برجام و …)، عوامل اقتصادی(بودجه سالیانه، تورم سالیانه، نرخ ارز، قیمت نفت و…) که می تواند بر کل اقتصاد و صنایع کشور تاثیر گذار باشد. بسیار مهم است که در تحلیل حتی یک شرکت کوچک به این عوامل دقت کنیم. چون تاثیر گذاری آنها فراتر از یک شرکت یا حتی یک صنعت خاص است.

۲- عوامل مرتبط با یک صنعت خاص

این عوامل فقط بر یک گروه یا صنعت خاص تاثیر گذارند. مثلا تصمیم دولت برای حذف قیمت گذاری محصولات لبنی یا یا برعکس محدود کردن قیمتهای آنها، افزایش یا کاهش قیمت جهانی روی، تعیین نرخ خوراک برای شرکت های پتروشیمی و پالایشگاه ها، آزاد کردن واردات خودرو و… که هر کدام بر یک صنعت تاثیر می گذارد.

۳- عوامل درونی شرکت

اگرچه عوامل کلان اقتصادی و همچنین عوامل مرتبط با یک صنعت بر شرکت های داخل آن صنعت تاثیرگذار است، اما این تاثیر بر همه شرکت های موجود در آن صنعت یکسان نیست. به طور مثال اگر عواملی بر روی شرکت های پتروشیمی تاثیرگذار باشند، تاثیرپذیری همه شرکتهای پتروشیمی از این عوامل یکسان نیست. عواملی مانند تجهیزات و امکانات، مدیریت، صادراتی بودن، نوع محصول و … بر هر کدام از شرکتها تاثیر جداگانه دارد.


به همین دلیل علاوه بر تحلیل های کلی باید هر شرکت را هم به طور خاص تحلیل کرد. این کار به خوبی از طریق تحلیل صورت های مالی، گزارش های هیئت مدیره و … امکان پذیر است. بهترین منبع برای این اطلاعات شرکت ها، سایت اطلاع رسانی شرکتها یا کدال است.

تمام آنچه برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف (بورس، طلا، مسکن و …) لازم دارید تا بتوانید به صورت مستقل و با توجه به دانش خود و به عنوان یک درآمد غیر فعال در کنار حرفه اصلی خویش به کسب درآمد بپردازید را در «دوره تخصصی سرمایه گذاری و جهش مالی برای گروه پزشکی» بیان کرده ام. برای مشاهده توضیحات دوره بر تصویر زیر کلیک کنید:

سرمایه گذاری پزشکان


مرتبط هایی که می پسندید

برندینگ پزشکی

۷ قانون طلایی در بازاریابی و برندینگ پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی

بازار یابی و برندینگ پزشکی اگر شما بهترین، با دانش ترین و ماهر ترین فرد در حیطه کاری خود...

بازاریابی پزشکی

بازاریابی ۵ بُعدی در پزشکی!

بازاریابی و برندسازی پزشکی

در بیشتر مواقع در بازاریابی و برند سازی پزشکی (برندینگ پزشکی) از صدا و تصویر استفاده می‌شود، اما اگر...

پزشک موفق

بهترین روشهای سرمایه گذاری پزشکان در ایران در مواقع پر ریسک اقتصادی

سرمایه گذاری گروه پزشکی

در مقاله «سرمایه‌ گذاری هوشمندانه برای گروه پزشکی» گفتم که بسته به شرائط باید نوع سرمایه گذاری خود را...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"