بهترین روش مدیکال برندینگ برای گروه پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی
برندسازی پزشکی
چکیده این مطلب

شما باید از طریق تولید و ارائه محتوای مناسب به مخاطبانتان نشان دهید دانش درمان مورد نظر را به بهترین نحو دارید و در عین حال آن را به بهترین نحو برای مراجعان (بیماران) خود ارائه می‌کنید.

برندسازی پزشکی (برندینگ پزشکی ، مدیکال برندینگ)


در نوشته های قبلی اشاره کردم که علت تاکید بر برندسازی پزشکی (مدیکال برندینگ) چیست.در عین حال سه گام مهم در برندسازی پزشکی را در مقاله زیر برشمرده‌ام:
بهترین روش ایجاد برند برای گروه پزشکی


از نظر همه استادان حیطه برندینگ، مهمترین عامل در ایجاد یک برند قوی از شما در هر حیطه‌ای این است که شما خود را در آن حیطه متخصص جلوه دهید. یعنی باید نشان دهید که دانش، تجربه و مهارت ارائه آن را به بهترین شکل دارید. علت این است که مخاطبان در هر موردی برای پاسخ سوالات و حل مشکلات خود به دنبال با دانش ترین، متخصص ترین و ماهرترین افراد آن حیطه هستند.


در حیطه پزشکی این مساله اهمیت مضاعفی دارد زیرا افراد سلامت خود را به شما می‌سپارند و باید مطمئن باشند که شما متخصص این کار هستید. یعنی در مدیکال برندینگ باید متخصص بودن در آن حیطه را به مخاطبان اثبات کنید. منظور از متخصص بودن داشتن مدرک تخصصی نیست. یعنی لازم نیست که مثلا اگر شما یک پزشک عمومی هستید حتما مدرک تحصصی پوست بگیرید تا برند درمانهای زیبایی پوست شوید. یا اگر دندانپزشک عمومی هستید حتما مدرک تخصصی جراحی فک و صورت بگیرید، تا خود را به برندی در حیطه درمانهای ایمپلنت تبدیل کنید و نمونه هایی مانند آن.


بلکه منظور این است که نشان دهید، دانش این کار را به بهترین نحو دارید و در عین حال آن را به بهترین نحو برای مراجعان (بیماران) خود ارائه می‌کنید.

اما روش نشان دادن این موضوع ارائه محتوای مناسب است که به آن بازاریابی از طریق محتوا (content marketing) می گویند. یعنی شما باید از طریق تولید و ارائه محتوای مناسب به مخاطبانتان، متخصص بودنتان در آن حیطه را اثبات کنید.


این محتوا می‌تواند به صورت نوشته، صوت، عکس یا فیلم هایی باشد که در رسانه های خود (سایت، شبکه های اجتماعی، مصاحبه‌ها، سمینارها و … ) ارائه می‌کنید. شاید این عبارت را شنیده باشید که محتوا پادشاه است! زیرا این محتواهای تولیدی شما است که دیدگاه مخاطبان نسبت به شما و در ادامه برند شما را می‌سازد.

در واقع در مدیکال برندینگ بیمار باید با دیدن نوشته ها و فیلم های شما که در آن اطلاعاتی در زمینه کاری خود (روش درمان، عوارض درمان، روش کنترل مشکلات احتمالی، روش استفاده از محصولی که ارائه می کنید و …) به او می دهید، به شما اعتماد کند. همچنین عکس یا فیلمی از افراد قبلی که توسط شما درمان شده و از آن رضایت دارند هم در جلب توجه مخاطب بسیار موثر است.


مدیکال برندینگ


مثلا اگر یک پزشک عمومی هستید که در حیطه درمانهای زیبایی پوست فعالیت می کنید محتوایی تولید کنید که در آن روش های مختلف انجام بخشی از خدماتتان (مثلا روشهای حذف چروک های پوست) را نشان می‌دهید و مراقبتهای قبل و بعد از درمان را بر می‌شمارید. همچنین به بخشی از سوالات مخاطبان پاسخ دهید (نشان دادن دانش شما) . در عین حال نمونه هایی از کارهای ارائه شده به بیمارانتان را ارائه کنید (نشان دادن مهارت درمانی شما).


یا اگر مثلا یک چشم پزشک هستید محتواهای مناسبی برای پاسخ به پرسش‌های احتمالی در مورد درمان لیزیک، مراقبتهای بعد از درمان و مانند آن آماده و ارائه کنید (نشان دادن دانش شما). نمونه هایی از بیماران مراجعه کننده به شما و رضایت آنها از این درمان نیز نوعی از محتوای برندسازی شما خواهد بود (نشان دادن مهارت شما).


یا اگر یک فیزیوتراپیست هستید، ملاحظات خاص قبل و بعد از جلسات فیزیوتراپی می تواند یک محتوای مناسب برای ارائه به مخاطبان شما باشد (نشان دادن دانش شما). ارائه بخش هایی از خدمات فیزیوتراپی برای مراجعه کنندگان و نتایج و رضایت آنها از این مساله (نشان دادن مهارت شما) بخش های دیگری از برندسازی پزشکی شما خواهد بود.


پس راه برندسازی پزشکی (مدیکال برندینگ) مناسب، نشان دادن دانش و مهارت شما در حیطه کاریتان از طریق محتواهایی است که در رسانه‌های خود منتشر می‌کنید.


برای دانستن ۵ نکته مهم در برندسازی پزشکی خواندن مقاله زیر را هم توصیه می‌کنم:اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت به شرکت‌ها برندی قوی و تاثیرگذار برای خود ایجاد کنید و مدیکال برندینگ را به خوبی برنامه ریزی و اجرا کنید، توصیه می‌کنم توضیحات «دوره تخصصی برندینگ و بازاریابی برای گروه پزشکی» که بر اساس آخرین اصول برندسازی پزشکی و همچنین تجربیات شخصی من آماده سازی شده را با کلیک بر تصویر زیر مشاهده نمایید:

بازاریابی و برندسازی پزشکیمرتبط هایی که می پسندید

مدیکال برندینگ

فن بیان: زیر بنای مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

ممکن است شما هم از آن گروه پزشکانی باشید که در حرفه و علم خود بی نظیر هستند...

سرمایه گذاری پزشکان

مزایای سرمایه گذاری در طلا برای گروه پزشکی

سرمایه گذاری گروه پزشکی

قبلا به بهترین روشهای سرمایه گذاری در ایران در مواقع پر ریسک اقتصادی (برای گروه پزشکی) اشاره کردم....

مهارت ارتباطی پزشک

۷ نکته کاربردی زبان بدن برای گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

دانستن علم زبان بدن به خصوص برای گروه پزشکی که با مردم ارتباط بسیار نزدیک دارند و در این...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"