۵ نکته مهم در برندسازی پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی
چکیده این مطلب

فرآیند ساخت برند (حتی اگر به دنبال ساخت برند نباشید) اتفاق می‌افتد. بنابراین همیشه نتیجه ای به همراه دارد که می‌تواند به نفع یا به ضرر شما باشد. یعنی شما چه بخواهید و چه نخواهید برندی از شما ساخته می‌شود.

برندسازی پزشکی (برندینگ پزشکی ، مدیکال برندینگ)


قبلا توضیح دادم که اهمیت برندسازی پزشکی چیست و چرا باید خود را به یک برند در حیطه پزشکی تبدیل کنید؟ برای مشاهده مقاله کامل آن بر دکمه زیر کلیک کنید:


اما توجه کنید رعایت یکسری نکات در برندسازی می‌تواند احتمال موفقیت شما را بیشتر کند و باعث شود برند قویتری برای خود ایجاد کنید.


۵ نکته زیر به خصوص در برندسازی پزشکی بسیار با اهمیت است:۱- فرآیند ساخت برند زمانبر است.

برندسازی در هر حیطه‌ای به خصوص در حیطه پزشکی (مدیکال برندینگ) فرآیندی زمان بر است. هر گونه عجله بیش از حد، تنها به مراحل ساخت برند لطمه وارد می کند. به نظر من برای ساختن یک برند مناسب در حیطه پزشکی، بین ۲ تا ۵ سال زمان لازم است. یعنی شما باید برای برندسازی پزشکی حداقل زمانی دو ساله را در نظر بگیرید، آن هم به صورتی که کاملا حرفه ای و مستمر عملیات برندسازی پزشکی را پیگیری کنید. پس سعی نکنید با استفاده از روش‌های عجیب و غریب این زمان را کوتاهتر کنید. درست مانند میوه‌ای که باید به تدریج برسد تا شیرین و مطبوع باشد و اگر زودتر از موعد چیده شود طعم خوبی ندارد و به دور انداخته خواهد شد.۲- با مخاطبان و مراجعه کنندگان خود ارتباط مناسب داشته باشید.

برندی به صورت مناسب رشد می کند که ناشی از ارتباط مناسب بین صاحب برند و مردمی که به آن نیاز دارند، باشد. به دلیل این که امروزه اکثر افراد با موج های تبلیغاتی و برندسازی روبرو هستند نمی توانید یک برند را به زور به دیگران بقبولانید. اجازه دهید مراجعه کنندگان با چهره مناسبی از شما روبرو شوند.


ارتباط خود را با روش‌های مختلف (مستقیم یا غیر مستقیم) هم با بیماران و مراجعه‌کنندگان فعلی و هم مخاطبانی که به صورت بالقوه می‌توانند در آینده به شما مراجعه کنند، حفظ کنید و در این ارتباط حس خوبی را راجع به خودتان و مجموعه خودتان (مطب، کلینیک یا بیمارستان، آزمایشگاه و…) به آنها منتقل کنید. برای ارتباط با مخاطبان خود لازم است هم از روش هایی مانند شبکه های مجازی و سایت و … و هم از روش های چهره به چهره و حضوری استفاده کنید. توجه کنید این مخاطبان علاوه بر بیماران شما می تواند شامل همکارانی هم باشد که می خواهید با آنها ارتباط کاری (مانند ارجاع متقابل بیمار) داشته باشید. 3- در برندسازی پزشکی احساس مخاطب را درگیر کنید.

در برندسازی پزشکی به این توجه داشته باشید که آنچه باعث انتخاب یک برند توسط مردم می شود و آنچه باعث میشود شما را انتخاب کنند، احساس خوبی است که به آنها می دهید. باید موقع ساخت برند روی طبیعت احساسی و غیرمنطقی فرایند تصمیم گیری کار کنید. اینکه شما از چه دستگاه یا ماده‌ای استفاده می‌کنید تاثیر کمی بر برند شما دارد، بیشترین تاثیر را در برندسازی حس خوبی دارد که از طریق برخوردهای مستقیم و غیر مستقیم (رسانه‌ها) بر مخاطبان و مراجعه کنندگانتان می‌گذارید.


پس سعی کنید روی ایجاد حس خوب برای بیماران و مراجعه کنندگانتان متمرکز شوید. با ارتباطات مجازی و یا نظرسنجی های حضوری و تلفنی می توانید بفهمید که چه چیز باعث می شود موقع حضور در مطب، کلینیک، آزمایشگاه یا بیمارستان حس بهتری داشته باشند. این نکات برایتان نشان دهنده مسیری خواهد بود که به گسترش برند شما بسیار کمک می‌کند.۴- برند نیازمند تعهد کامل است.

هیچ جادویی در کار نیست برندهای بزرگ با پایداری، مداومت و پرورش مداوم بزرگ شده اند. از برندتان نگهداری کنید و اجازه دهید رشد کند. این مساله در برندسازی پزشکی اهمیتی دو چندان دارد. زیرا افراد در مسائل مرتبط به سلامت خود و نزدیکانشان بسیار سختگیر و حساس هستند.

نسبت به آنچه که به مخاطبان و مشتریان خود وعده می دهید، متعهد باشید. از اصولی که تعیین کرده‌اید، کوتاه نیایید. شما و پرسنل شما (در مطب، کلینیک یا بیمارستان) باید اصولی در کار و روابط با یکدیگر و با مراجعه کنندگانتان داشته باشید که در هر حال به آن پایبند باشید. کیفیت کار، نوع برخورد، شرایط محیط درمان و خلاصه هرچه که مراجعه کنندگان شما با آن در ارتباط هستند، باید طبق آنچه در تبلیغات و برندسازی بیان کرده‌اید، باشد و از آن کمتر را در هیچ شرایطی نپذیرید.۵- برندسازی اختیاری نیست!

فرآیند ساخت برند (حتی اگر به دنبال ساخت برند نباشید) اتفاق می‌افتد. بنابراین همیشه نتیجه ای به همراه دارد که می‌تواند به نفع یا به ضرر شما باشد. یعنی شما چه بخواهید و چه نخواهید برندی از شما ساخته می‌شود. اما اگر می‌خواهید برتر از همه همکاران و رقبای خود باشید، باید به صورتی عمل کنید که برند به نفع شما عمل کند یعنی برندی از شما ساخته شود که خودتان می‌خواهید و شما را متمایز می‌کند. برای همین است که از عبارت برندسازی استفاده می کنیم. در حقیقت شما باید تعیین کنید که آنچه از شما در ذهن بیماران و مخاطبانتان شکل می‌گیرد (برند) چه باشد.

برندسازی پزشکیمقاله بسیار کاربردی «۷ قانون طلایی در بازاریابی و برندینگ پزشکی» هم مطالب مفیدی برای شما خواهد داشت. برای خواندن این مقاله ارزشمند بر دکمه زیر کلیک کنید:
خواندن مقاله زیر هم برای ساخت یک برند عالی به شما کمک زیادی می‌کند:

اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت به شرکت‌ها برندی قوی و تاثیرگذار برای خود ایجاد کنید، توصیه می‌کنم توضیحات «دوره تخصصی برندسازی و بازاریابی برای گروه پزشکی» که بر اساس آخرین اصول برندسازی پزشکی و همچنین تجربیات شخصی من آماده سازی شده را با کلیک بر تصویر زیر مشاهده نمایید:


بازاریابی و برندسازی پزشکی
مرتبط هایی که می پسندید

مهارت ارتباطی پزشک

۷ نکته کاربردی زبان بدن برای گروه پزشکی

مهارت‌های ارتباطی گروه پزشکی

دانستن علم زبان بدن به خصوص برای گروه پزشکی که با مردم ارتباط بسیار نزدیک دارند و در این...

سرمایه گذاری پزشکان

آیا بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری گروه پزشکی است؟

سرمایه گذاری گروه پزشکی

در بورس برای هر درجه ریسک پذیری، از ریسک پذیری در حد نزدیک به صفر تا درجه ریسک پذیری...

برندسازی پزشکی

۵ ایده جذاب بازاریابی برای گروه پزشکی

بازاریابی و برندسازی پزشکی

مجموعه فعالیت‌های برندسازی پزشکی (مدیکال برندینگ) و بازاریابی پزشکی (مدیکال مارکتینگ) شما را به افرادی که از وجود شما...

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

دانلود فیلم 28 دقیقه ای "پنج روش سرمایه گذاری کم ریسک برای گروه پزشکی"